A "vezető" jelenthet államférfit, hadvezért, politikust és szellemi irány-mutatót is. Ebben a posztból ezúttal kihagyjuk a hadvezéreket, mert nekik egy külön posztot tervezünk szánni és szintén kimaradnak a nagy vallás-vezetők, próféták (Jézus, Buddha, Mohamed), mert nem fair a köztük történő különbségtétel. Blogunk szellemiségéhez illeszkedően tömören, rövid indoklásokkal mutatjuk be - teljesen szubjektíven (de a történelem alapos ismeretével) - listánk 4 tagját:
Iulius Caesar (Kr.e. 100 - Kr.e. 44)
kép forrása: metmuseum.org
A történelem első nagy vezetőjének tekinthető, aki az addigi idők legnagyobb birodalmát irányíthatta önerőből feljutva a csúcsra. Volt helytartó, sikeres hadvezér és triumvir is. Csatáit megnyerte, az ütközetekben hadvezéri zsenialitását nem lehetett megkérdőjelezni. Katonái tűzbe mentek volna érte. Meghódította Galliát, majd az első triumvirátus belharcaiban legyőzve nagy riválisát, Pompeiust, megszerezte a teljhatalmat. A nép szerette, mert bár diktatúrát valósított meg, közben polgárjogot adományozott, gabonát osztott, csökkentette a lakbéreket, visszaszorította a bűnözést és naptárreformot hajtott végre. Vesztét a szenátorok mellőzése okozta, ők ölték meg Kr.e. 44 március 15-én, mégpedig 23 késszúrással a szenátus lépcsőjén.
Otto von Bismarck (1815 - 1898)
kép forrása: moderndiplomacy.eu
A történettudomány egy ország, sőt egy egész modern-kori birodalom megteremtőjeként emlékszik a "vaskancellárra". Ő volt az a porosz miniszterelnök, aki diplomáciai ravaszságával elérte, hogy Poroszország kiterjessze befolyását minden német területre és Európa elismerje (két háború után, 1866-ban és 1871-ben) a megszülető Német Birodalmat. Bismarck majdnem 30 éven keresztül (1862 és 1890 között) volt Európa meghatározó politikusa a németség legnagyobb vezetője.
Mohandász Gandhi (1869 - 1948)
kép forrása: zeenews.india.com
Az egyik legtöbbet idézett vezető, politikus és mozgalmár, a független India atyja: Mohatma Gandhi. Bár eredeti végzettsége szerint jogász volt, ám Európából tanulmányait befejezve és hazatérve a brit elnyomás alatt álló, gyarmati India legismertebb szellemi vezetője lett. Akkoriban szokatlan módon mindvégig a békés meggyőzés híve maradt és így érte el 1947-re a független India megszületését. Egy évre rá egy nacoinalista merénylő kezétől halt meg.
Mustafa Kemal Atatürk (1881 - 1938)
kép forrása: onedio.com
Az első világháború utáni feudális berendezkedésű Törökország átalakítója, a modern török állam létrehozója, minden törökök atyja: Mustafa Kemal. Pályafutását sikeres katonatisztként kezdte, majd tábornoki rangig jutva részt vett a szultáni berendezkedés 1920-as megdöntésében (saját kormányt alakítva). Hatalmas szerepe volt abban hogy Törökország elutasítsa az első, szégyenletes békekötést és után határait megvédve az Antant agressziójától, új, igazságosabb békét írhasson alá. Modern állammá változtatta és megerősítette hazáját.
Ráadás: 4 + 1
Fidel Castro (1926 - 2016)
A történelem legnagyobb vezetőinek sorából nem hagyható ki (plusz helyet kapva) a kubai forradalmár Fidel Castro. A módos családba született és jogász végzettségű Castro 1950-ben, alig 24 évesen fordult a politika felé. Az amerikai befolyást lerázni akaró, a belső diktatúrát pedig felszámolni vágyó mozgalmával már 1953-ban megpróbálta átvenni a hatalmat, ám elsőre kudarcot vallott. Ekkor elhagyta Kubát, ám 1956 decemberében visszatért és saját hadsereget teremtve (Che Guevara segítségével) 2 évnyi harcot követően megszerezte a hatalmat. Közel fél évszázadon át vezette Kubát.