A "háborús filmek" meghatározás meglehetősen tág kategóriát jelent, hiszen az ókori, középkori filmektől (Trója, Rettenthetetlen) egészen napjainkig terjedően ölelheti fel a különböző fegyveres konfliktusokat. Jelen poszt azonban kifejezetten csak a világháborúkra fókuszál, így kiesnek a XX. század előtti idők háborús filmjei és például a vietnámi háborús mozik is (mint A szakasz például). Persze még így is óriási a "merítés" hiszen még az elmúlt években is születtek színvonalas alkotások, mint 2017-ben A legsötétebb óra (Winston Churchill1940-es helytállásáról), az ugyancsak 2017-es Dunkirk (Christopher Nolan hangeffektes sokkolása) és a 2019-es 1917 (Sam Mendes első világháborús drámája).
A karantén, a folytonos otthon ücsörgés és bezártság közepette - amikor nehéz mivel elütni a korán kezdődő és hosszúra nyúló "estéket" - igazi figyelem-lekötő tud lenni egy-egy háborús film újranézése. Voltaképp EZ adott ötletet ehhez a poszthoz is. Ám a blog alapelve, melyet ábrában is megjelenítettünk, tömör cikkeket "követel" tőlünk, így a hosszú, összetett és bonyolult filmelemzések helyet csupán arra fókuszáltunk, hogy leírjuk: szerintünk mitől különlegesek a listánkra felkerült filmek. Nézzük tehát:
1. A leghosszabb nap (1962)
A kép forrása: eastman.org
The Longest Day. [Filmes link] Hagyományos rendezésű, lassú de nem unalmas tempójú old-school háborús történelmi dráma az 1944-es normandiai partraszállásról, mégpedig Ken Annakin rendezésében, olyan kiemelkedően jó színészekkel, mint John Wayne, Henry Fonda, Sean Connery, Richard Burton és Robert Mitchum. Legnagyobb pozitívuma: mind a német, mind pedig a szövetséges oldalt megmutatja a film, vagyis a német és amerikai tisztek gondolataiba, terveibe és félelmeibe is beleláthatunk. Felbukkan német oldalon Rommel és Rundstedt tábornok, szövetséges oldalon pedig Eisenhower és Montgomery (a háború legnagyobb alakjai). A leghosszabb nap listára kerülésének oka: a remek háborús jelenetek, a történelmi hitelesség és a tényleg élvezetes színészi alakítások egész sora.
2. A halál 50 órája (1965)
A kép forrása: whosdatewho.com
Battle of the Bulge. [Filmes link] Egy másik nagy háborús klasszikus, 1965-ből, melyben Robert Shaw mint Hessler ezredes egészen kivételeset alakít. A film cselekményének hátterét az 1944 karácsonyán meginduló nagy német ellentámadás adja, mely az Ardennek elfoglalásával a szövetségeseket egészen a La Manche csatornáig tervezi visszanyomni (elfoglalva Antwerpen kikötőjét is). A kard hegyét Hessler ezredes harckocsijai adják (egy egész páncélos dandár) és azok az elszánt, ifjú német katonák, akik a Panzerlied eléneklésével (csizmasarokkal vert ütemre) bizonyítják az ezredes felé elszántságukat. Élvezetes alakítást nyújt a filmben Robert Ryan, Henry Fonda, Telly Savalas és Charles Bronson is. Listára kerülés oka: a harci jelenetek és Hessler ezredes alakja (az említett ének-jelenet), bár a filmbeli harckocsikkal van némi hitelességi probléma, a küzdőszellem megjelenítése mindent kárpótol. Hessler valódi megfelelője egyébként Joachim Peiper SS-Obersturmbannführer.
3. Kémek a Sasfészekben (1968)
A kép forrása: telegraph.co.uk
Where Eagles Dare. [Filmes link] Az Alaister MacLean regényéből Brian G. Hutton által 1968-ban rendezett mozi óriási kedvencem a háborús filmek között, noha sokan inkább a kémfilmek vagy háborús krimik közé sorolnák. Ez szerintem hiba lenne, mert erős háborús hangulatot "áraszt", fordulatos történetvezetéssel és remek akciójelenetekkel. Richard Burton és Clint Eastwood nagyot "mennek", miközben az ausztriai Hohenwerfen (Shloss Adler) magaslatából az Osztrák Alpok lélegzet-elállító látványvilága tárul elénk. Kapunk sziklamászást, küzdelmet a felvonón, 200 méter magasságban, autós-buszos-oldalkocsis-motoros üldözést havas utakon, géppisztolyos lövöldözést és legfőképpen: egy csavaros sztorit, melyben sorozatos meglepetések érnek bennünket. Listára kerülés oka: a döbbenetes magashegyi környezet és panoráma, az Eastwood-Burton páros alakítása és a szövevényes, fordulatos történetvezetés, csattanókkal.
4. A híd túl messze van (1977)
A kép forrása: exhibeflix.com
A Bridge Too Far. [Filmes link] A történész pályára készülve óriási élményt jelentett kamaszkoromban először elolvasni Cornelius Ryan 1974-es háborús regényét, mely aztán 1977-ben A híd túl messze van című film alapját is képezte. Richard Attenborough kétségtelenül különleges filmet készített a sztoriból, vagyis a 2. világháború legnagyobb ejtőernyős hadműveletéből. Láthatjuk a gigantikus offenzíva megtervezését, előkészületeit, majd azt a mészárszéket is, mely kialakul Hollandia hídjainál, különösen az arnhemi Rajna-hídnál. A Market-Garden hadművelet 1944 szeptemberében 17 ezres veszteséget okoz a szövetségeseknek. Az ok mindössze két véletlen: az egyik, hogy az angol-amerikai ejtőernyősöket egy térségbe vezénylet (éppen ott pihenő és feltöltésre váró) német páncélos hadtestre dobják le, a másik pedig, hogy a legfontosabb hidat nem sikerül bevenni, mert túl messze érnek tőle földet a britek (és a szövetséges páncélos erők számára is túl messze vannak ahhoz, hogy időben felmentsék őket). A film hitelesen mutatja be a brit katonák harcait, Sir Athony Hopkins (Frost ezredes) és még sokan mások (Sir Sean Connery, James Caan, Michael Caine, Gene Hackman) kiváló alakításaival.
+ 1 Ryan közlegény megmentése (1998)
A kép forrása: wbwn.com
Saving Private Ryan. [Filmes link] Bár sokan csak egyetlen jelenetéért, a partra-szállós részért becsülik Steven Spielberg 1998-as háborús moziját, valójában egy átfogóan színvonalas alkotás, Tom Hanks emlékezetes játékával. Számomra igazából nem volt kérdéses póthelyezése a listán, noha tényleg hatalmas választékból keresgélhettem.
Remélem a listával legalább részben egyetértesz és nem hiányolod például a vietnámi háborús mozikat, hiszen ahogyan a bevezetőben és a címben is említettem, most CSAK a világháborús filmekből válogattam (szokás szerint négyet, [plusz 1 kiegészítéssel]).
2021.03.16. (00:05)