Minden politikai rendszerről vonható valamiféle mérleg, az előnyei, sikerei és bűnei illetve hibái alapján. Így van ez a Horthy-rendszerrel (1920-1944), a Rákosi-diktatúrával (1947-1956) és a Kádár-rendszerrel (1956-1988) kapcsolatban is (hogy csak elmúlt 100 év legfontosabb korszakait nézzük). A mai Orbán-rendszer 2010 óta eltelt éveit vizsgálva (melyhez nem kapcsolhatjuk, az 1998 és 2002 közti Fidesz-éveket, lévén, hogy az egy teljesen más politikai szisztéma volt), egyértelmű egyenleg alkotható, mégpedig 4 olyan tényezővel, melyek bűnként is aposztrofálhatóak.
A kép forrása: origo.hu
Bár ezen hibák és bűnök felsorolása soha nem jelenhet meg nagy nézettségű felületeken (így az Indexen sem), azért nézzük sorban:
1. Az ország erőforrásainak, gazdasági-pénzügyi bázisának megcsapolása intézményesített lopásokkal
A szemléletesen megfogalmazott mondat azt jelenti, hogy a jelenlegi rendszer folyamatosan elszívja az ország európai uniós forrásait és közpénzeit, az oligarcha rétegnek és bizalmasoknak adva mindent. A hazánkban 2010 óta működtetett politikai rendszer legmarkánsabb eleme az intézményesített korrupció.
2. A demokratikus berendezkedés lecserélése autokratikus rendszerre
Összetett dolog, de egyértelműen átlátható: a demokráciát szolgáló szervek (bíróságok, ügyészségek, köztársasági elnöki hivatal, média, parlament ... stb) pártkezekbe centralizását jelenti, amihez a választójogi rendszerünk és alkotmányunk torzítása is társul. Mindez együttesen Magyarországot korlátozott demokráciává vagy autokráciává teszi.
3. Magyarország nemzetközi tekintélyének lerombolása
Talán senkinek nem kell bemutatnunk, hogy Orbán Viktor politikájáról, politikai szemléletéről (illiberális "demokrácia") és kormányzati módszereiről hogyan vélekednek a nyugati demokráciák szerte a világban. Elítélik azt és ennek számtalan fórumon adnak hangot. Hazánk sokat veszít azzal, hogy az Orbán-rendszert és magát Orbán Viktort is a demokrácia ellenségének és csorbítójának tekintik.
4. A magyar társadalom szétszakítás jó és rossz magyarokra
Hatalmas felelősség egy országvezetés számára az, ahogyan nemzetét vezeti. Ha a vezetői módszereit, törvényeit éri kritika, azt nem moshatja össze a nép egészét ért kritikával. Ugyanilyen fontos az is, hogy a vele egyet nem értőket nem bélyegezheti "rossz magyaroknak" vagy hazaárulóknak, illetve idegenszívűeknek. Mindezen lépések a társadalom szétszakítását és békétlenséget okoznak.
Ennyi. Nyilván lehetne további problémákat és hibákat is felsorolni, de a hangsúly ezúttal a rangsoroláson volt, a "legfőbb" bűnök-hibák kiválasztásán.
Ha érdekesnek találtad, ezeket is ajánljuk: A 4 leghíresebb merénylet a történelemben, A 4 legjobb világháborús film, A 4 legnagyobb hadvezér, A 4 legnagyobb vezető, A 4 haderőnem rendfokozatai,
2021.12.10. (14:50)